Drukuj
Odsłony: 1390
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

15 września 2020r w hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie uroczyście otwarto wystawę „Niebo nad Brytanią - Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię". W tym wydarzeniu wzięła udział delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich z prezesem SLP płk. pil. Kazimierzem Pogorzelskim. Otwarcia dokonali gospodarze wydarzenia: dr Jan Tarczyński – dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Paweł Pawłowski - dyrektor Muzeum Sił Powietrznych. Następnie przemówienia wygłosili zaproszeni goście honorowi: Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Zbigniew Girzyński - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Jan Myszak z Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wydarzeniem specjalnym było przekazanie Muzeum Sił Powietrznych przez Prezesa Stowarzyszenia Polska Niepodległa w Lancashire pana Macieja Serockiego oraz Dyrektora Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN pan Adama Siwka, rzeźby orła narodowego z frontonu Klubu Oficerskiego Polskich Sił Powietrznych i Stowarzyszenia Lotników Polskich w Blackpool i tablicy upamiętniającej lotników polskich w Blackpool. Ta wspaniała pamiątka została pozyskana dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Polska Niepodległa w Lancashire. Niezbędną konserwację rzeźby wykonał Instytut Pamięci Narodowej. Orzeł posadowiony na kolumnie wraz z pamiątkową tablicą, prezentowany jest na ekspozycji głównej Muzeum w Dęblinie tuż obok Sztandaru Polskich Sił Powietrznych.

Wystawa prezentuje udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię zarówno służących w jednostkach brytyjskich jak też w dywizjonach polskich oraz jej znaczenie dla dalszego przebiegu konfliktu w Europie podczas II wojny światowej. Ekspozycja obejmuje wystawę posterową według scenariusza Roberta Gretzyngiera oraz wystawę historyczną – obiektów ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie. Są to miedzy innymi: dużych rozmiarów emblemat - odznaka sławnego Dywizjonu 303, dispersal, czyli rekonstrukcja domku pilota wyposażonego w oryginalne przedmioty oraz rekwizyty używane, między innymi, podczas realizacji filmu „Dywizjon 303 historia prawdziwa” i pokój operacyjny gdzie nanoszono dane z rozpoznania radiolokacyjnego i podejmowano decyzje. W części poświęconej historycznym mundurom lotniczym Polaków eksponowane są modele samolotów biorących udział w walkach a w gablotach osobiste pamiątki uczestników tych wydarzeń i późniejszych. W hangarze eksponowany jest oryginalny silnik Messerschmitta BF 109, który brał udział w bitwie o Wielką Brytanię. Dla wielu uczestników tej podniosłej uroczystości zastanawiający był brak na niej przedstawicieli Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie. Placówka ta nie okazała  żadnego zainteresowania wystawą, chociaż dotyczyła ona jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Anglii.

Na zakończenie uroczystości delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich złożyła kwiaty pod pomnikiem Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt.

DSC04780.jpgDSC04784.jpgDSC04785.jpgDSC04788.jpgDSC04792.jpgDSC04794.jpgDSC04796.JPGDSC04798.jpgDSC04800.jpgDSC04803.jpgniebo-nad-brytania_-muzeum-sil-powietrznych-w-deblinie-96-1300x861.jpg

Tekst i zdjęcia Stanisław Sumera

 


AdmirorGallery 5.2.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.