Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Do Lotników, Pracowników, Przyjaciół i Sympatyków  lotnictwa. Do organizacji, instytucji  i szkół

ProfileZbliża się Święto Lotnictwa obchodzone w dniu 28 sierpnia, na pamiątkę rewelacyjnego zwycięstwa polskiej załogi w składzie por. Franciszek Żwirko i konstruktor inż. Stanisław Wigura, na polskim samolocie, odniesione w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge w 1932 roku. Od czasu odsłonięcia Pomnika Poległych Lotników na Polu Mokotowskim, centralne obchody tego święta odbywają się przy tym pomniku, pod symboliczną rzeźbą smug na niebie, w pięknej scenerii historycznie pierwszego lotniska Warszawy. 
Znamy już plan tegorocznych centralnych obchodów święta, które wyznaczono na dzień 24 sierpnia. Na zaproszenie Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektora Sił Powietrznych będziemy uczestniczyć  w oficjalnych uroczystościach, wystawiając swoje delegacje z pocztami sztandarowymi i wieńcami, dając wspólnie wyraz lotniczej pamięci. 
             Jednakże byłoby dużym zaniedbaniem ze strony środowiska lotniczego, gdyby w kalendarzowym dniu święta otoczenie tego wspaniałego monumentu było opustoszałe, zapomniane. Stowarzyszenie Lotników Polskich, które kontynuuje przesłanie ideowe, nazwę  i tradycje zasłużonej organizacji, działającej po wojnie na wszystkich kontynentach z centralą w Londynie, a która przed rozwiązaniem ufundowała ten pomnik, czuje się szczególnie zobligowane do dbałości o zachowanie dostojności tego miejsca.

 Będziemy więc tam 28 sierpnia o godz.12.00 ze swoim sztandarem, kolumną znicza i kwiatami.
I gorąco zachęcamy wszystkich, którym bliska jest tradycja i współczesność lotnictwa polskiego, do udziału w tym spontanicznym spotkaniu. Wszystkich, którym przyświeca  idea oddania hołdu i wyrazów uznania ludziom lotnictwa i ich dokonaniom. Zachęcam  do spaceru po parku Pola Mokotowskiego, przy Trasie Łazienkowskiej, między rondem Jazdy Polskiej a gmachem GUS. Aby bez rygorów organizacyjnych, z potrzeby serca - kwiatkiem, zniczem i myślą potwierdzić swoje członkostwo w wielkiej rodzinie lotniczej, czy tylko wyrazić zainteresowanie i życzliwość dla tej pięknej dziedziny gospodarki, obronności, sportu i rekreacji.

           Nieco wcześniej, o godz. 10.00 przy Głazie Pamięci Lotniska Mokotowskiego, od ulicy Batorego, odbędzie się również ceremonia składania kwiatów.

           Dołączcie do nas, spotkajmy się, aby w tym dniu pamiętnym, w pogodnej atmosferze odświeżyć kontakty i nawiązać nowe, wspomnieć historię i jej bohaterów oraz pogawędzić o współczesnych problemach lotnictwa.

W imieniu członków Stowarzyszenia Lotników Polskich

                                                                                                                    PREZES

                                                                                                  płk pil. Kazimierz Pogorzelski