Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

    Zbliża się Święto Zmarłych, dzień w którym kierujemy swoje myśli i wspomnienia ku Tym, co odeszli. Jest w Warszawie wspaniały monument poświęcony lotnikom, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Na granitowym murze wyrytych jest 2108 nazwisk bohaterów, którzy pod znakiem orła na tle husarskich skrzydeł i biało-czerwonej szachownicy walczyli i polegli w wojennej służbie. Strzeliste łuki symbolizują smugi walk powietrznych. Do pomnika prowadzi szeroki pas asfaltu, oświetlony po zmroku, który symbolizuje  pas startowy.

           Pod tym pomnikiem Stowarzyszenie Lotników Polskich, kontynuujące tradycje stowarzyszenia lotniczego utworzonego tuż po wojnie w Anglii, corocznie składa kwiaty i zapala znicze w przeddzień Święta Zmarłych.

            W ubiegłym roku obchodziliśmy 75. rocznicę „Bitwy o Anglię”, rocznicę wojny powietrznej o strategicznym znaczeniu dla dalszego przebiegu działań, w której polscy piloci mieli znaczący udział.  Z okazji  jubileuszu zwycięskich walk postanowiliśmy wezwać do udziału zaprzyjaźnione organizacje, co znalazło żywy oddźwięk. Zamiar i nadzieję określił w swoim wystąpieniu Prezes SLP: dziś jest nas garstka, wkrótce mogą być setki, a za kilka lat - tysiące.

            W tym roku również w dniu 31 października o godzinie 17.00, przed pomnikiem Poległych Lotników Polskich na Polu Mokotowskim, przedstawiciele organizacji lotniczych zapalą znicze pamięci. Chcemy nadać tej akcji szerszy wymiar, zwracając się o uczestnictwo do szkół, organizacji, wojaka, instytucji i wszystkich mieszkańców.

            Wzywamy Warszawiaków i apelujemy: dołączcie do nas! Niech w ten wieczór, piękny i głęboko symboliczny pomnik, oddalony o miejskiego ruchu i skryty w scenerii Pola Mokotowskiego, nie tonie w ciemności. Niech światełka naszych zniczy i latarek  rozbłysną smugami na niebie. Bez fanfar i ceremoniału podarujmy lotnikom nasz wieczorny spacer. Spontanicznie i serdecznie twórzmy nowy obyczaj.

                        Hasło spotkania: „Rozpal lotniczy płomień”

            Pamiętajmy: Pole Mokotowskie to historyczne, niegdyś pierwsze lotnisko Warszawy, gdzie powstawały zręby polskiego lotnictwa. A zanim zaistniała „Bitwa o Anglię”, we  wrześniu 1939 roku  myśliwcy Brygady Pościgowej bronili stolicy  przed  nalotami

bombowymi, odnosząc wspaniałe zwycięstwa w walkach powietrznych. Pamiętajmy o nich!

Warszawa, październik 2016