Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jest w Warszawie wspaniały monument poświęcony lotnikom, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Na granitowym murze wyrytych jest 2108 nazwisk bohaterów, którzy pod znakiem orła na tle husarskich skrzydeł i biało-czerwonej szachownicy, walczyli i polegli w wojennej służbie. Strzeliste, stalowe łuki symbolizują smugi walk powietrznych. Do pomnika prowadzi szeroki pas asfaltu, oświetlony po zmroku, imitujący pas startowy.
Pod tym pomnikiem Stowarzyszenie Lotników Polskich, kontynuujące tradycje stowarzyszenia lotniczego utworzonego tuż po wojnie w Anglii, corocznie składa kwiaty i zapala znicze w przeddzień Święta Zmarłych. Podobnie było w tym roku i chociaż z powodu kiepskiej pogody oraz tego, że wielu członków i sympatyków Stowarzyszenia wyjechało na już na rodzinne groby, było nas mniej niż w ubiegłym roku, to uroczystość było bardzo podniosła. Nawet znalazła się o niej wzmianka w jednej ze stacji telewizyjnych.

DSC04870.jpgDSC04874.jpgDSC04877.jpgDSC04881.jpgDSC04882.jpgDSC04883.jpgDSC04889.jpgDSC04891.jpgDSC04893.jpgDSC04896.jpgDSC04898.jpg

Zapraszamy mieszkańców Warszawy by w przyszłym roku dołączyli do nas. Niech w ten wieczór, piękny i głęboko symboliczny pomnik na Polu Mokotowskim - miejscu gdzie powstały zręby polskiego lotnictwa, nie tonie w ciemności. Zabierzmy ze sobą latarki, znicze i lampki. Niech w momencie rozniecania głównego znicza nasze nikłe światełka rozbłysną w mroku, wzmacniając blask smug na niebie, ulotnych śladów podniebnych walk. Spontanicznie i serdecznie twórzmy nowy obyczaj.


Stanisław Sumera